Multiple Teams · 2019-20 Winter Athletic Awards Acknowledgement


I hope everyone has stayed safe during these uncertain times due to the Covid-19 Coronavirus.  While we navigate these trying times, I wanted to take a moment to celebrate the successes of our winter athletes.  Below you will see the list of athletes who would’ve been celebrated at our winter awards ceremony in March.  We would like to thank them for their dedication to being a Beech Grove student-athlete.

4 Varsity Letters in One Sport:

  • Trent Eckstein – Boys Swimming
  • Kevin Kinder – Boys Swimming
  • Brian Sorenson – Boys Swimming
  • Chimya Crawford – Girls Basketball
  • Harley Taylor – Wrestling

5 Varsity Letters total:

  • Phenix Carney – 3 Wrestling, 2 Soccer
  • DeSean Marion – 2 Swimming, 2 Track, 1 Football
  • Alex Murray – 3 Wrestling, 1 Football, 1 Track
  • Donevan Edwards – 2 Swimming, 1 Track, 1 Tennis, 1 Soccer
  • Mariana Davis – 4 Cheerleading, 1 Swim
  • Alexa Peak – 2 Volleyball, 3 Wrestlerettes
  • Hannah Roe – 3 Swimming, 2 Track

7 Varsity Letters total:

  • Josh Copenhaver – 3 Basketball, 4 Soccer
  • Romea Echols – 3 Basketball, 2 Track, 2 Soccer

9 Varsity Letters total:

  • Arial Keown – 3 Wrestlerettes, 3 Softball, 3 Volleyball

Indiana Crossroads Conference Champions:

  • Boys Basketball

Indiana Crossroads All-Conference:

  • Jajuan Allison – Boys Basketball
  • Jadyn Curry – Boys Basketball
  • Neasia Lee – Girls Basketball
  • Harley Taylor – Wrestling
  • Jack Broadwell – Wrestling

Indiana Crossroads Conference (ICC) Academic All-Conference: A student-athlete must be a Junior/Senior, earned a varsity letter with a cumulative GPA of 3.76 or higher.

  • Josh Copenhaver – Boys Basketball
  • Isaac Stennett – Boys Basketball
  • Hannah Chandler – Girls Basketball
  • Phenix Carney – Wrestling
  • Hannah Demeszuk – Swimming
  • Inga Gaworek – Swimming
  • Rebecca Lamb – Swimming
  • Marina Martin – Swimming
  • Hannah Roe – Swimming
  • Madison Stratton – Swimming
  • Trent Eckstein – Swimming
  • Andrew Galvez – Swimming

Sportsmanship Award

  • Female – Rebecca Lamb
  • Male – Isaac Stennett

Wrestling Regional Qualifiers

  • Carlos Avila
  • Ethan Thompson
  • Phenix Carney
  • Jacob Skinner
  • Jack Broadwell
  • Harley Taylor

Wrestling Semi-State Qualifier

  • Harley Taylor

Basketball Sectional Champs

  • Boys Basketball

The athletic department will relay information in the future for a date to pick up certificates, varsity letters, and plaques.

Graphics of the above accomplishments will be posted on our social media accounts:

  • Instagram & Twitter – @thehivebghs

Congratulations to all of our winter athletes and their accomplishments!